Suwałki

Kursy i Szkoły

Szkoła

Uroczystość przy Pomniku Ofiar Obławy Augustowskiej

78591

Fot. Adam Białous/ PCh24.pl

 

Delegacja uczniów Liceum Ogólnokształcącego Zakładu Doskonalenia Zawodowego w Białymstoku z siedzibą w Suwałkach na czele z panią Dyrektor Joanną Ewą  Jakubowską wzięła udział w uroczystościach odsłonięcia i poświęcenia Pomnika Ofiar Obławy Augustowskiej w Sokółce. W tym mieście monument stanął w 75. rocznicę ludobójczej, sowieckiej obławy.

Uroczystości rozpoczęto przy ołtarzu polowym, na terenie kościoła św. Antoniego w Sokółce, sanktuarium Najświętszego Sakramentu. Najpierw odczytano listy jakie z okazji poświęcenia pomnika przesłały osobistości życia politycznego i społecznego. Po odczytaniu listów została odprawiona Eucharystia w intencji ofiar obławy augustowskiej. Po Eucharystii uczestnicy uroczystości, w tym wiele młodzieży, procesyjnie przeszli  pod pomnik. Upamiętnienie ofiar obławy augustowskiej ulokowane zostało na rondzie, które niedawno powstało w Sokółce.

Obława augustowska to największa zbrodnia dokonana na mocy dyrektyw władz sowieckich na obywatelach Polski po zakończeniu II wojny światowej.  Zasadniczym celem obławy, przeprowadzonej przez Armię Czerwoną, w głównym swoim przebiegu od 10 do 25 lipca 1945 roku, była likwidacja polskich organizacji niepodległościowych, a przede wszystkim oddziałów Armii Krajowej Obywatelskiej, operujących na ziemi suwalskiej, augustowskiej, sejneńskiej i sokólskiej. Do dziś nie znana jest dokładna liczba ofiar tej ludobójczej akcji, którą historycy umieszczają w przedziale od 592 do nawet około 2 tys. Do chwili obecnej nie znane jest również miejsce dołów śmierci, w których od przeszło 75 lat spoczywają szczątki pomordowanych.