Suwałki

Kursy i Szkoły

Szkoła

Akcja Żonkile w naszej szkole

337459367 240965158304663 2729759524442660329 n

„Wygrać nie mogliśmy, ale chcieliśmy iść po słonecznej stronie.
Są takie piękne słowa: godność, człowieczeństwo. Tego broniliśmy.” 

/ Marek Edelman/

19 kwietnia w rocznicę wybuchu powstania w getcie warszawskim obchodzony jest Dzień Pamięci o Holokauście i przeciwdziałaniu zbrodniom przeciwko ludzkości. Tego dnia nasza szkoła przyłączyła się do ogólnopolskiej akcji „ŻONKILE”, organizowanej przez Muzeum Historii Żydów Polskich „POLIN”, by uczcić pamięć o ofiarach holocaustu, powstańcach Getta Warszawskiego, budować wspólną świadomość historyczną Polaków i Żydów. Uczniowie obejrzeli film pt: "Zdażyć przed Panem Bogiem" na podstawie powieści Hanny Krall. By podkreślić wyjątkowy charakter tego dnia uczniowie i nauczyciele przypięli własnoręcznie przygotowane papierowe żonkile. Żonkile to kwiaty związane z Markiem Edelmanem, jednym z przywódców Żydowskiej Organizacji Bojowej, który w każdą rocznicę powstania dostawał te kwiaty od anonimowej osoby. Sam również, co roku 19 kwietnia, w każdą rocznicę powstania, składał pod Pomnikiem Bohaterów Getta bukiet żółtych kwiatów – często były to właśnie żonkile.