Suwałki

Kursy i Szkoły

Szkoła

Aktualności

21 marca Dzień Kolorowej Skarpetki -Światowy Dzień Zespołu Downa

337377681 226699273223903 6787800027379144330 n

Światowy Dzień Zespołu Downa to święto ustanowione w 2005 roku, od 2012 roku patronat nad obchodami sprawuje Organizacja Narodów Zjednoczonych. W tym roku do obchodów tego święta w SOSW nr1 w Suwałkach dołączyli wolontariusze z naszej szkoły. Nasi uczniowie razem z niepełnosprawnymi dziećmi przemaszerowali ulicami Suwałk na Plac Marii Konopnickiej, aby promować prawa osób z Zespołem Downa do pełnego uczestniczenia w życiu społecznym. Hasło "Z nami, nie dla nas" miało na celu uświadomienie społeczeństwu, że osoby dotknięte niepelnosprawnością mają takie same prawa, jak każdy z nas, chcą być dostrzegane, szanowane i po prostu kochane.

 

Pierwszy Dzień Wiosny

285 35378

Jak nakazuje tradycja "Pierwszy Dzień Wiosny" był dniem bez zajęć lekcyjnych. Na hali OSiR odbyły się zawody szkolne w piłkę siatkową. Najlepsza okazała się drużyna klasy 2A, drugie miejsce zajęła klasa 4c, a trzecie 4 D. Najlepszym zawodnikiem okazał się Mateusz Wysocki, a wśród dziewcząt wyrózniła się w grze się Anna Górska. Klasy 2 B LO  i 1 technikum przygotowały uczestnikom poczęstunek. Na koniec imprezy wszyscy uczestnicy otrzymali słodki upominek od Pani Wicedyrektor.

 

Drużynowe Mistrzostwa Suwałk Szkół Ponadpodstawowych w Teście Sprawnościowym

336863323 163278549928360 654625565488784828 n

W miniony poniedziałek 20 marca  w hali sportowej OSiR przy ul. Wojska Polskiego 2 odbyły się Drużynowe Mistrzostwa Suwałk Szkół Ponadpodstawowych w Teście Sprawnościowym, zaliczane do Miejskiej Rywalizacji Sportowej 2022/2023. Test w swojej formie był odzwierciedleniem testu kwalifikacyjnego do Policji. Na zawodach obecni byli przedstawiciele Wojska Polskiego, Policji oraz Straży Granicznej, którzy zaprezentowali uczniom suwalskich szkół możliwości związania swojej kariery zawodowej ze służbami mundurowymi.

Nasza męskam drużyna odniosła ogromny sukces zdobywając 1 miejsce i złoty medal w klasyfikacji mężczyzn!
Najlepszy wynik (1:06,01) wśród chłopców uzyskał Krzysztof Nowel – uczeń naszego liceum!  Nasze dziewczęta uplasowały się tuż za podium, na miejscu 4.

Wszystkim startującym szkołom wręczono pamiątkowe dyplomy, natomiast miejsca I-III wśród drużyn dziewcząt i chłopców dodatkowo uhonorowano pucharami.

Klasyfikacja kobiet:
🥇 III LO z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Alfreda Lityńskiego
🥈 II LO im. gen. Zygmunta Podhorskiego
🥉 Zespół Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego im. W. Witosa

Klasyfikacja mężczyzn:
🥇 ZDZ Suwałki
🥈 Zespół Szkół Technicznych w Suwałkach
🥉 III LO z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Alfreda Lityńskiego

Wszystkim uczestnikom GRATULUJEMY!

 

Wojskowe Targi Pracy i Służby w Wysokiem Mazowieckiem

PLAKAT TARGI 1 1024x724

Po zraz pierwszy w Polsce 17 marca w Wysokiem Mazowieckiem odbyły się Wojskowe Targi Pracy i Służby, w których uczestniczyli także nasi kadeci. Program targów wzbogaciły liczne atrakcje, które tak bardzo cieszą miłośników wojskowości. Odbyły się prezentacje nowoczesnego sprzętu m.in. wyrzutnia rakietowa WR-40 LANGUSTA, czołg Leopard 2PL, KTO ROSOMAK, bezzałogowy statek powietrzny FLY EYE oraz Warmate, KTO ROSOMAK (bazowy) + wyrzutnia PPK SPIKE, SIGINT GRP na pojeździe Land Rover Defender, ambulans kryminalistyczny ŻW, wóz gaśniczy Wojskowej Straży Pożarnej, terenowy ambulans Wojskowej Służby Zdrowia. Wyposażenie indywidualne żołnierzy: broń etatowa kbs BERYL-C, karabin GROT, maska pgaz., FOO-1, gogle noktowizyjne, hełm kompozytowy, dwa manekiny w pełnym umundurowaniu bojowym, lornetka JIM. Były również pokazy sztuk walki, występy garnizonowej orkiestry wojskowej z Siedlec, zespołu wokalnego „Przasnyscy Orelowcy” działającego przy klubie garnizonowym 2 Orel w Przasnyszu oraz wokalisty pieśni patriotycznych z 18 Pułku Logistycznego w Łomży, a także pokazy musztry paradnej i na zakończenie rzecz jasna nie zabrakło prawdziwego kulinarnego hitu, jakim jest wojskowa grochówka.

 

 

Podsumowanie akcji Świąteczna Paczka dla Seniora

335432960 719209906655382 6764532675702878806 n

W czwartek 9 marca mieliśmy zaszczyt gościć przedstawicieli Hurtowni Elektrycznej Elektromil z Suwałk, którzy przekazali na ręce Pani wicedyrektor Doroty Sierockiej bukiet kwiatów i pamiątkową tabliczkę z podziękowaniami za udział naszej szkoły w akcji Świąteczna Paczka dla Seniora.

Dziękujemy za miłą niespodziankę i liczymy na dalszą współpracę.

 

LINK DO FILMIKU:

https://www.youtube.com/watch?v=Ry9mPSrJU_g

IX Olimpiada o Bezpieczeństwie

olimpiada za nami 15

2 marca w Pańswowej Uczelni Zawodowej w Suwałkach miała miejsce IX Olimpiada o Bezpieczeństwie. Jest to konkurs, organizowany przez suwalską Uczelnię, który każdego roku przyciąga młodzież z całego regionu. Wcześniej uczniowie brali udział w etapie szkolnym we własnych placówkach, a w finale rywalizowali już pod okiem wykładowców bezpieczeństwa wewnętrznego suwalskiej Uczelni. Ponad 60 osób ze szkół w Augustowie, Sejnach i Suwałkach chwalili się wiedzą o służbach, prawie, czy bezpieczeństwie publicznym. W międzyczasie uczniowie odwiedzili też pracownie PUZ w Suwałkach - m. in. miejsce zbrodni w sali Wirtualnej Rzeczywistości. Poziom był na tyle wyrównany, że do wyłonienia najlepszych potrzebna była dogrywka. Uczeń naszego LO Paweł Bogdan z klasy III A zajął wysokie 2 miejsce.

GRATULUJEMY!

Święto Patrona Klas Mundurowych

 331082089 1247983459140086 7745363716913621154 n

"Ci, co sen o Polsce wśród szumu drzew śnili O Niej niepodległej i wolnej śpiewali Gotowi karabin chwycić w każdej chwili I życie swe młode położyć na szali Żołnierze Wyklęci - Niezłomni Żołnierze Dla których Ojczyzna, to słowo najświętsze Tak twardzi, jak skała - Żołnierze Wyklęci Cześć ich pamięci!"

W dniu 27 lutego niemal w przeddzień Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych, klasy mundurowe uczciły pamięć bohaterów niezłomnych, w szczególności Anieli Wysockiej 17-letniej łaczniczki AK - patronki klas mundurowych naszego liceum. Przy portrecie patronki klasa 3 A wystawiła wartę honorową i zapaliła znicz pamięci. Następnie w Klubie Wojskowym odbyła się utoczystość złożona z wierszy i pieśni poświęconych pamięci żołnierzy niezłomnych. Nauczyciel naszej szkoły Pan podpułkownik rezerwy Zdzisław Wronowski w bardzo interesujący sposób przybliżył słuchaczom historię Anieli Wysockiej i działań Armii Krajowej na naszym terenie.

 

Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego

plakatuuu

21 lutego obchodzimy Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego. Z tej okazji w Państwowej Uczelni Zawodowej w Suwałkach zostało zorganizowane spotkanie dla uczniów szkół ponadpodstawowych, w którym uczestniczyli też uczniowie naszej szkoły z klasy 1 A i 2 A  LO wraz z nauczycielkami języka polskiego. Pierwszy wykład pt: „Gwara Suwalszczyzny: geneza – znaczenie”  wygłosił Pan Jan Bacewicz – regionalista, znawca i popularyzator gwary i kultury suwalskiej, poeta, autor i współautor książek o Suwalszczyźnie oraz przewodników krajoznawczych. Następnie Pani Ewa Sidorek mówiła o znaczeniu naszej mowy ojczystej, ale też o niebezpieczeństwie płynącym z niewłaściwego używania języka, czyli hejcie. To było bardzo interesujące spotkanie mające na celu szerzenie wiedzy z zakresu kultury języka polskiego, ze szczególnym zwróceniem uwagi na rolę gwary w kształtowaniu się języka, na przykładzie gwary Suwalszczyzny oraz mocy jaką niesie ze sobą język.